HÜKMÜ PEKER

          1936 yılında Hedi-Aydınlar (Elazığ)’da doğdum. Babam İsmail PEKER, annem Güllü hanımdır. İlkokul tahsilime Aydınlar Köyünde başladım ve bilahare Diyarbakır, Afyon, Balıkesir ve Elazığ’da tamamladım. 1954-55 öğretim yılında Elazığ Lisesinden mezun oldum. 1956 yılında HAVA HARP OKULU’na girdim. 1958 yılı 30 Ağustos ayında HAVA HARP OKULU’ndan Asteğmen olarak mezun oldum. Aynı yıl kendi köyümden evlendim. Uçuş okulundan göz rahatsızlığı nedeniyle ayrıldıktan sonra Ulaştırma Okuluna devam ettim. 1960 yılında Ulaştırma Okulundan Hava Ulaştırma Teğmeni olarak mezun oldum.

          Sırası ile Kayseri Hava İkmal Merkezi ve Bursa Motorlu Araçlar Okulunda Teğmen, Üsteğmen, Yüzbaşı ve Binbaşı rütbeleriyle, Bölük ve Tabur Komutanlığı görevlerinde bulundum. 1975 yılında Kıdemli Binbaşı rütbesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı Teknik Daire Başkanlığı’na atandım. 1977 yılı Nisan ayında 25 hizmet yılını doldurarak kendi isteğimle 1.Derecenin 3.Kademesinden emekliye ayrıldım.

          Emekli olduktan sonra Elazığ’da kardeşim ile birlikte Müteahhitlik yapmaya başladım. Daha sonra ailece Ankara’ya geldik ve 04.04.1980 yılında kardeşim Erhan PEKER ile birlikte Merkezi Ankara’da olan PEKER İNŞ.TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ.’ni kurduk. Bilahare kardeşim Cevat PEKER’de Antalya Ziraat Müdürü iken görevinden istifa edip şirket ortağı olmuştur. Ben 1991 yılı Eylül ayına kadar PEKER İnş.Tic.ve San.Ltd.Şti.’nin 1/3 ortağı olarak Şirketin yapımını üstlendiği devlete ait inşaatların Müteahhitlik hizmetlerinde çalıştım. 1991 yılı Ağustos ayında PEKER İnş.Tic.ve San.Ltd.Şti.’ndeki ortaklığından ayrıldım. 20.09.1991 tarihinde HÜKMÜ PEKER İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş.’ni kurdum. Şirketin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım sürede HÜKMÜ PEKER İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş., devlete ait çeşitli inşaat işleri ile YAP-SAT gibi inşaat işlerini yaptık. Ayrıca HÜKMÜ PEKER İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 1999 tarihinde SİVRİHİSAR ve SAFRANBOLU-EFLANİ’de Mermer ocakları işletmeye açmış, bu mermer ocaklarından elde edilen blok mermerleri işleyip satmak için 1999 yılında ANKARA-POLATLI-TEMELLİ’de HP MARBLE markasıyla Mermer Fabrikası kurulmuş ve üretime geçilmiştir. Bu fabrikada üretilen fayans, blok ve plakalar başta ABD olmak üzere İTALYA, İSPANYA, SİNGAPUR ve ÇİN gibi bir çok ülkeye ihracat yapılmaktadır. Ayrıca iç piyasaya da talebe göre satış yapılmaktadır.

          2008 yılında şirketlerdeki hisse ve yetkilerimi çocuklarıma devrederek aktif iş hayatından ayrıldım. Şu anda eşim ile birlikte, vakıf işleri, hayır işleri ve bahçe işleri ile uğraşmaktayım. Yaz tatilini Bodrum’da ve Aydınlar köyünde geçirerek yaşamımı devam ettirmekteyim.

 

AYDINLAR KÖYÜ KÜLTÜR, TURİZM VE KALKINMA VAKFI’ nın

 KURULUŞU:

Aydınlar Köyünde bana ve kardeşlerim Cevat PEKER ve Erhan PEKER’e ait olan Vakıf Senedinde belirtilen ve vakıfa devredilen 13 parsel arazi ile tarafımdan verilen 3.070.000,- TL nakit karşılığında 11 Mayıs 1989 yılında Elazığ 3.Asliye Hukuk Mahkemesinin 1988/118 D.İş kararıyla Aydınlar Köyü Kültür, Turizm ve Kalkınma Vakfı kurulmuştur. Vakıf, Aydınlar Köyüne ekonomik, toplumsal, kültürel ve turizm alanında yeni çağdaş görüşler ve hizmetler getirmek gayesiyle kurulmuştur.

Vakıfın kuruluş senedinin 16.Maddesi ile 18.Maddesine göre; 28 yıldır devam eden Vakıf Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim, ömür boyu tarafımdan yürütülecektir. 1986 yılından beri köyüme Bilgim, Tecrübem, kendi imkanlarım ve Devlet imkanları ile aşağıda isimleri yazılı projelerin yapımını gerçekleştirdim.

Vakıf çalışmalarına ait görüntülü bilgiler vakfın www.aydinlarkoyu.org.tr internet adresinden görülebilir.

 

YAPILAN PROJELER     :

·       Hükmü Peker Turistik Parkı yapılması ve dekorasyonu

·       Elektrikli değirmen (700 kw/saat) yapılması

·       Çoban evi yapılması

·       Spor Tesisleri (Futbol, Basketbol ve Voleybol sahaları) yapılması

·       Köy içi yolu ve otopark altyapısı yapılması

·       Aşağı Mezarlığın etrafının kafesli telli beton direklerle çevrilmesi

·       Mezarlık yolu köprüsü yapılması

·       Vakıf ve Köy Muhtarlık Binası yapılması

·       Cami onarımının yapılması

·       50 aboneli otomatik telefon santralinin kurulması ve binanın restorasyonun yapılması

·       Adıma yapılan ormana maddi katkı

·       Muhtarlık tarafından yaptırılan su deposuna maddi katkı

·       Mezarlık yolunun yapılması

·       Camiye bir çok din, felsefe ve tarih kitapları alınması

·       Aydınlar Köyü ile İbolar Köyü arasındaki 4 km.’lik anayolun yaptırılması

·       1 adet Çöp Kamyonu ve orijinal tekerlekli çöp bidonları alınması ve 28/08/2006 tarihinde köye gönderilerek uygulamaya geçirilmiştir

·       Hükmü PEKER tarafından Nazmi TOKER Ormanı yaptırılması

·       Vakfın kuruluşundan bugüne kadar Üniversitede okuyan Aydınlar Köylüsü olan tüm öğrencilere tarafımdan Burs verilmektedir

·       Köylülerime çeşitli kurumlarda iş bulunması ve kendi işyerlerimde iş olanağı sağlanmıştır

·       Yapılan bütün projelerin açılışları o günkü ELAZIĞ VALİLERİ tarafından yapılmıştır

·       2012 Yılında yeri genişletilerek gerekli İnşaat, Tesisat ve Bakım çalışmaları ile yenilenmiş olan Hükmü Peker Parkı' nın  masrafları tarafımdan karşılanmıştır. Diğer işlerin finansmanı da benim tarafımdan sağlanmıştır.

 

                                                                                                                                                             Saygılarımla,

                                                 HÜKMÜ PEKER

 

 


Copyright © 2013 - Aydınlar Köyü Vakfı