2006 YILI HÜKMÜ PEKER HATIRA ORMANI AÇILIŞ KONUŞMASI


 

Sayın Valim, Sayın Misafirlerim, Sayın Köylülerim

 

Bugün burada Rahmetli Büyüğümüz Sayın Nazmi TOKER, Jandarma Genel Komutanı Sayın Orgeneral Fevzi TÜRKERİ ve Benim adıma yapılan Hatıra Ormanları'nın açılışı için toplanmış bulunuyoruz.

Rahmetli  büyüğümüz Sayın  Nazmi TOKER  1884  yılında Keban'da doğdu.    Keban    Rüştiyesini    bitirdi,    1909   yılında   Elazığ'da   polis memurluğu görevine başladı. Bilahare Mardin, Malatya ve Eskişehir'de Komiser olarak görev yaptı. 28 Ağustos 1929 tarihinde Ankara Valisi Sayın    Nevzat    TANDOĞAN ' ın    isteği    üzerine    Ankara    Emniyet Müdürlüğü'ne 1. Sınıf Emniyet Amiri olarak atandı. Sayın Nazmi TOKER Ankara'ya tayin olduğu 1929 yılından itibaren köylüleriyle yalandan ilgilenmeye başlamıştır. Bu süreçte köyünde okur­yazar ve ilkokul mezunu gençleri Ankara'ya getirmiş, çoğunluğunu polis yapmış ve diğerlerini çeşitli fabrika ve diğer kurumlara yerleştirmiştir. Sayın Nazmi TOKER'in köylülerine olan ilgi ve alakası ölümüne kadar çok   yoğun   şekilde   devam   etmiştir.   Köylülerimizin   Ankara'da   işe girmeleri, çocuklarına okuma olanağını sağlamıştır. Bu olanak bugün ki Aydınlar Köyünün eğitimli insan kaynağının alt yapısını oluşturmuştur. Köyümüz gençlerine bu imkanı sağlayan, Sayın Nazmi Toker Aydınlar Köyünün   yaratıcısı   ve   isim   babası   olmuştur.   Kendisine   Tanrıdan Rahmet Diler, Şükranlarımızı sunarız.

Sayın Orgeneral Fevzi TÜRKERİ Köyümüzün yetiştirdiği Türk Silahlı Kuvvetlerindeki en büyük rütbe olan Orgeneralliğe kadar yükselmiştir. Bu başarısıyla kendisi köyümüzün övünç ve gurur kaynağı olmuştur. Şu anda da bildiğiniz gibi Jandarma Genel Komutanlığı gibi büyük bir görevi başarıyla yürütmektedir. Kendisine ömür boyu şükranlarımızı sunar, yaşam boyu esenlikler dilerim.

Bu  Anı  Ormanları'nın  yapılmasında  Elazığ  Orman  Bölge  Müdürü Sayın.............................. , Köyümüzün arı gibi çalışkan Muhtarı Sayın  Suat TUNCER'e ve diğer katkısı olan ilgililere teşekkür eder şükranlarımı sunarım.

 

SAYGILARIMLA

HÜKMÜ PEKER.

 

 

 


Copyright © 2013 - Aydınlar Köyü Vakfı