2002 YILI GENEL KURUL KONUŞMASIAYDINLAR KÖYÜ GENÇLERİNİN HAZIRLADIĞI KÜLTÜR VE ÇEVRE ETKİNLİKLERİ NEDENİYLE SAYIN HÜKMÜ PEKER'İN YAPMIŞ OLDUĞU AÇILIŞ KONUŞMASI.

 

Sayın Köylülerim;

Vakfımız kurulduğu 1989 yılından bugüne kadar kalkınma yönünde bildiğiniz gibi birçok projeyi gerçekleştirmiş ve hizmete açmıştır. (Park, Değirmen, Çoban evi, Spor Tesisleri, Köy içi yolu, Park sahası, Muhtarlık ve Vakıf Binası, Aşağı mezarlık, Su Deposu ve diğer bir çok işler).

Fakat bu güne kadar Kültür, Turizm ve Çevre Koruma yönünde Benim bireysel uğraşılarımla yapılan Köyümüz öğrencilerine burs verme, yeşili koruma ve İmece konulu açık oturum, kompozisyon yarışmaları ile Sayın Nurhan ERGÜDER ve Sayın Özen PEKER öncülüğünde Ankara'da yapılan Kermes dışında Köylülerimiz ve Gençlerimiz tarafından herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Kültür Turizm ve çevre konuları toplumun bütün kesimleri ve özellikle genç insanların gayret ve becerileri ile oluşmaktadır. Bu konularda senelerdir yaptığım teşvik ve uyarılarım neticesi geçen yıl Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hüseyin ORHAN' ın öncülüğünde gençlerimiz Bana Kültür, Turizm ve Çevreyi koruma konularında çalışacaklarını söylediler ve söz verdiler. Bu söylemlerinden dolayı gençlerimizi kutladım ve mutlu oldum. Sağ olsunlar gençlerimiz sözlerinde durdular.

Bugün burada gençlerimizin yaz etkinlikleri altında hazırladıkları;

•        Müzik eğlence

•        Kompozisyon yarışması

•        Sinema günleri

•        Sinevizyon gösterisi

•        Spor karşılaşması

•        İmece ile Çevre temizliği

•        Dağ   ve   Doğa   yürüyüşü,   çalışmalarını   hep   beraber   görmek, yapmak ve yaşamak üzere açılışını yapıyorum.

Gençlerimizin yaptığı bu başlangıcın geleceğimizin umudu ve başarısı olacağını temenni ediyor ve gençlerimizi kutluyorum.

Sayın Köylülerim,

Dünyadaki hızlı küreselleşme neticesinde değişim hızlandı. Değişim sonucu bilgi toplumu denilen bir toplum ortaya çıktı. Bilgi toplumunda insanın değeri arttı. Artık bilgili insan; bilmiş insan değil, bilgideki değişimi iyi kullanandır.

Günümüzde başarıya ulaşmak için değişimi yakalamak gerekmektedir. Değişimi yakalamak içinde vizyon sahibi olmak gerekir. Çünki vizyonu olmayan kişi geçmişin etkisi altında şimdiyi kullanır ve geçmişin aynısı olan bir gelecek yaratır. Halbuki vizyonu olan kişi düşünce, proje, bilgi, risk ve heyecan gibi faktörleri kullandığı için değişimi yakalar, değişimi yakaladığı içinde; Bugün aslanın ağzında olan başarıyı yakalar.

Değişime direnmek suyu dövmeye çalışmaya benzer, direneni tüketir. Değişimin Önünde hepimizin zihninde yer etmiş engeller vardır. Hayali bir geçmişe duyulan özlem, bilinç eksikliği, işkoliklik, kendini beğenmişlik, gücü kontrol etme ihtiyacı,mükemmelliyetçilik, güven aksikliği, haklı olma isteği, zihinsel kapalılık, stres, başka birisinin değiştirmesini beklemek, kaybetme korkusu, üzüntü gibi engeller, geleceğe yolculuktaki başarıyı çelmeleyecek ve yavaşlatacaktır.

Sevgili Gençler;

Bugün aslanın ağzında olan başarı için değişimi yakalamak gerekiyor. Değişimi yakalamak içinde gelecek zamanda düşünmek ve gelecek zamana göre proje üretmek gerekmektedir.

Bu nedenle gelecekte vizyon sahibi insanların sayısının artması değişimde geç kalan Türkiye'yi Büyük Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkelerin seviyesine taşıyacağına inanıyorum.

Hepinize Sağlık, Esenlik ve Başarılar dilerim.

Saygılarımla, 16 Ağustos 2002

                                                                                                                                                               Aydınlar Köyü Vakfı

                                                                                                                                                           Yönetim Kurulu Başkanı 

                                                                                                                                                                 Hükmü PEKER

 

 


Copyright © 2013 - Aydınlar Köyü Vakfı