1999 YILI GENEL KURUL KONUŞMASI


 

AYDINLAR KOVU KULTUR, TURİZM VE KALKINMA VAKFI'NIN 1999 OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI NEDENİYLE SAVIN HÜKMÜ PEKER'İN KONUŞMASI

 

MÜTEVELLİ HEYETİN DEĞERLİ ÜY ELERİ VE SAVIN KÖYLÜLERİM;

Bildiğiniz gibi Vakfımız 1989 yılında kurulmuştur. Fakat çalışmalarımız 1986 yılından beri sürmektedir. Bu süreç içinde hepinizin bildiği gibi bir çok eser yapılmış ve hizmete sunulmuştur.

Ancak ben 13 senede yapılan bu işleri yeterli bulmuyorum. Eğer biz birlik ve beraberlik içinde, sevgi yoluyla birliği ve dirliği, iyiyi, güzeli ve doğruyu bulmaya çalışsaydık düşünce ve hayallerimizin çok daha büyük kısmını gerçekleştirmiş olurduk. Örneğin:

*    Ala balık projesi çoktan bitmiş olacaktı. Bugün bu projeden kazandığımız para ile köyün alt yapısını tamamlamış ve sizlere yeni evler yapmaya başlamıştık.

*    İkinci su deposu yaparak ve su kaynaklarının daha verimli hale getirilmesi için yapılacak teknik çalışmalar sonucu su sorunu tamamen çözülmüş olacaktı.

*     Bugün açılışını yaptığımız Yol, Otopark, Muhtarlık, Vakıf, Toplantı Salonu ve Misafir odasından oluşan kompleks binamız çoktan, üç sene önce yapılmış olacaktı.

*    Dünya Bankası Kredili Doğu Anadolu Projesi kapsamında Köyümüzün Sorhun Arlık önü ile devamı havzaya mera ve ağaçlandırma yapılması için Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü' ne gerekli müracaat 1987 yılında bizzat tarafımdan yapılmıştır. Fakat bilahare proje çalışmaları için köye gelen teknik heyete Sorhun, Arlık önü Havzasının verilemeyeceği, bunun yerine yatak Önünden başlayıp Hırdışlar arasındaki havzanın verileceği bildirilmiştir.

Bu bildirim üzerine verilen havzada inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme sonucu bu havzanın uygulamaya müsait olmadığı için köyümüz proje kapsamından çıkarılmıştır.

Hizmet için kendi özgürlüğümüzün başkalarının hakkının başladığı yerde duracağını bimeliyiz. İyiyi, güzeli ve doğruyu sevmeliyiz ve sevdirmeliyiz. Çünki insan iyiyi, güzeli ve doğruyu sevdikçe tanrının rızasına yaklaşır. İnsanın, kıskançlık, zorbalık ve büyüklenme gibi benlikten gelen tutkuları arttıkça ruhi inceliği zayıflar . Çeşitli oyunlarla ve baskı ile başkalarının düşünce ve özgürlüğünü kendi istediği gibi yönlendirmek yiğitlik değildir.

Yiğitlik zorlama, iyilik ve kötülük konusunda deneyimli bir biçimde insanın kendisini bilmesidir. Yiğitlik başkalarının hak ve hukukuna saygı göstermek cesaretidir. Bu nedenle yiğitlik bireylerin; DÜŞMANLIK, ÖFKE, GIYBET, HASET, RİYA, MÜNAFIKLIK, KİBİR ve YALANCILIK gibi dinimizde büyük günahlar olarak bilinen ve bireysel hakları zedeleyen bu hataları işlememek için hoşgörülü olmaktır. Çünki hoşgörü yoksunluğu insanı insana düşman eder. Çünki hoşgörü yoksunluğu, kardeşi kardeşe küstürür, dostun dosta sevgisini azaltır. İnsanların iyiliklere karşı çıkmasını önler, savaşı değil barışı sağlar. Allah adaleti, iyilik yapmayı, yakınlaşma ve topluma yardım etmeyi emreder. Zira iyiliklere karşı çıkmak; "ATEŞİN ODUNLARI YEDİĞİ GİBİ İYİLİKLERİ YER".

Başarı için çalışmak gerekir. Nasrettin Hoca'ya göre başarı, helva yapmaktır. Bilimsel anlatım ile başarı üretmektir. Kimsenin haberi olmayan başarı başarı sayılmaz. Bugün Bilgi toplumunu yaşıyoruz. Bilgi toplumunda bilgili insan, bilmiş insan değil, bilgideki değişimi izleyebilen insandır.

Sayın Köylülerim,

Sizi yormak ve daha fazla zamanınızı almak istemiyorum. Netice olarak şunları söylüyorum:

*  ÖĞRENDİĞİNİ ÖĞRENMEK. BİLMEDİĞİNİ BİLMEK.

*  Öğrendiğinizi doğru ve tam öğrenin.

* Bilmediğinizi biliniz. Yoksa herşeyi bildiğinizi zannedersiniz. Herşeyi bidiğinizi zannederseniz yeni hiçbirşey öğrenemezsiniz. Bilmediğinizi bilirseniz, okur, araştırır, sorar, dinler ve yeni yeni şeyler öğrenirsiniz. Öğrenmediğiniz zaman hem kendiniz, hem toplum için çekilmez ve KENDİ DALINI KESEN insan olursunuz.

*   Hatasız kul olmaz.

*   Hatasız olmak Allaha mahsustur.

*   Çalışan insan daha çok hata yapar.

*   Hatalardan ders çıkarmak insanlara tecrübe kazandırır.

*   Ben hata yapmam demek yanlıştır. Akıl ve Mantık noksanlığıdır.

*   Hoşgörülü olun. Hoşgörü barıştır. Barış gelişim, değişim, üretim ve kalkınmadır.

*   Çevreci olun, elinizden geldiğince köyünüzün yeşilini, kuşunu ve bütün canlılarını sevin ve koruyun. Köyünüzü şehirden getirdiğiniz kimyasal artıklardan koruyunuz. İyi bir çevreci olmak için çaba gösteriniz.

*   Herşeyin bir şeyini, bir şeyin herşeyini bilmek için araştırın, Öğrenin. Bu sayede kendinizi geliştirin ve değişimi yakalamaya çalışın.

*   Başarılı olmak için öğrenin ve çalışın, başarıyı paylaşmasını bilin.

*   ÖLÜMSÜZ DEĞİLSİNİZ. KEFENİN CEBİ YOK. İmkanlarınız nisbetinde köyünüzün gelişmesine katkıda bulununuz.

*  Güvenilir olun, insanlara kucak açın.

*   İnsanları kaçırmayın. Dünyada sadece siz yoksunuz, başkalarıda var. Şeyh uçmaz, onu müridleri uçurur. Hurafeden uzak durun, hırçın olmayın. Hem kendinize hem başkalarına huzur verin. Dost olun, arkadaş olun, dostunuz olsun, arkadaşınız olsun.

* Ömür kısa hayat zalim. Yaşamadan ölmeyin, yaşayarak ölün. Başarının zevkini çıkarın. İnsan ölürken yaptıklarına değil, yapmadıklarına pişman olurmuş. Önemli olan yapmaktır, yapmak başarmaktır.

*   Her bitiş bir yeninin başlangıcıdır. Başarı, para ile ölçülmez. Geride bıraktığınız para ile değil, eserler ile değerlendirilecektir.

Hepinize Sağlık, Mutluluk ve Esenlik diler, Saygı ve Sevgilerimi sunuyorum.  19/06/1999

                                                                                                                                                 Aydınlar Köyü Vakfı

                                                                                                                                                                                              Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                                                                                                                                                     Hükmü PEKER

 


Copyright © 2013 - Aydınlar Köyü Vakfı