TARİHÇE


             AYDINLAR KÖYÜ; KENDİ ARAZİSİ İÇİNDEN ÇIKAN KAYNAK SULARDAN BESLENEN VE BU KAYNAK SULARININ COŞARAK AKTIĞI PIRIL PIRIL DERENİN SULADIĞI BAHÇELER VE YEŞİL ÇAYIRLAR İÇİNDEKİ, ATALARIMIZ TARAFINDAN DİKİLMİŞ ASIRLIK DUT, CEVİZ, KAYISI, KAVAK, SÖĞÜT AĞAÇLARI İLE BAĞ VE MEYVE BAHÇELERİNDEN OLUŞAN YEŞİLİN HER RENGİYLE ÖRTÜŞMÜŞ COĞRAFYAYA SAHİP BİR KÖYDÜR.

AYDINLAR KÖYÜ KÜLTÜR VE TURİZM VAKFININ KURULUŞ ÇALIŞMALARI; KÖYÜN BU GÜZELLİKLERİNİN TOPLUMLARIN HİZMETİNE SUNULMASI VE MEMUR KÖYÜ OLMASI SEBEBİYLE KURUYAN İNSAN KAYNAĞINI CANLANDIRMAK ÜZERE BAŞLATILMIŞTIR.

VAKIF KURULUŞ ÇALIŞMALARI DEVAM EDERKEN, İLK İŞ OLARAK 1988 YILI NİSAN AYINDA TURİSTİK PARKIN İNŞAATINA BAŞLANMIŞTIR. İNŞAATIN YAPIMI İÇİN GEREKLİ OLAN USTA VE ÇEŞİTLİ İNŞAAT MALZEMELERİ GİBİ LOJİSTİK İHTİYAÇLARI MERHUM KAMİL ATAÇ ELAZIĞDAN TEMİN EDEREK KÖYE GÖNDERMİŞTİR. İNŞAATIN YAPIM VE İMALAT İŞLERİ İBRAHİM ÖZELER TARAFINDAN YÜRÜTÜLMÜŞTÜR. İNŞAATIN YAPIMI SÜRECİNDE KÖYLÜLERİMİZDEN SELAHATTİN ORHAN, BİLGİ VE EMEĞİYLE, ERDAL ÇAKMAK İSE KÖY GENÇLERİNİ ORGANİZE EDEREK İNŞAAT ÇALIŞMALARINA KATKIDA BULUNMUŞLARDIR. AYRICA BU SÜREÇTE KÖY MUHTARI OLAN SÜLEYMAN ERTUĞRUL ÇALIŞMALARLA İLGİLİ MUHTARLIĞI İLGİLENDİREN DEĞİRMEN VE ÇOBAN EVİNE YER TAHSİS ETMİŞ, DEVLET İMKANLARINDAN YARARLANMAK İÇİN DOĞU ANADOLU PROJESİ İÇİN VERİLEN DİLEKÇE GİBİ İŞLERDE GEREKEN İLGİ VE ALAKAYI GÖSTERMİŞTİR. YİNE AYNI YIL KÖY KADINLARININ ISRARLI İSTEĞİYLE ELEKTRİKLİ DEĞİRMEN İLE ÇOBAN EVİ İNŞAAT İŞİ MERHUM KAMİL  ATAÇ’IN YARDIMIYLA YAPILMIŞTIR.

YERLEŞİM ALANININ DOĞALLIĞI BOZULMADAN YAPILAN TURİSTİK PARK 12 HAZİRAN 1988 TARİHİNDE ELAZIĞ VALİSİ SAYIN MUHARREM GÖKTAYOĞLU, HEMŞEHRİMİZ SAYIN KORGENERAL HULUSİ SAYIN İLE KOLORDU KOMUTANI KORGENERAL SAYIN DOĞAN ÇELİKAY VE ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MUSTAFA TEMİZER’İN KATILIMLARIYLA ELAZIĞ’DAN VE CİVAR KÖYLERDEN GELEN BÜYÜK BİR KALABALIK HUZURUNDA HİZMETE AÇILMIŞTIR.

MUSTAFA TÜRKERİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN VAKFIN KURULMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANMIŞ VE AYDINLAR KÖYÜ TURİZM VE KALKINMA VAKFI HÜKMÜ PEKER, CEVAT PEKER VE ERHAN PEKER’İN 1988 YILINDA YAPTIRDIKLARI TURİSTİK PARK, ELEKTRİKLİ DEĞİRMEN VE ÇOBAN EVİ İLE VAKFA HİBE ETTİKLERİ GAYRİMENKULLER VE NAKTEN ÖDEDİKLERİ (3.070.000,00 TL) KARŞILIĞINDA ELAZIĞ 3. ASLİYE MAHKEMESİNİN 24.10.1988 GÜN VE E.N. 1988/113 KARARI İLE TESCİL EDİLMİŞ VE 11 MAYIS 1989 TARİH VE 216 SAYILI RESMİ GAZETENİN 95. SAYFASINDA YAYINLANMIŞTIR.

12 HAZİRAN 1988 TARİHİNDE AÇILIŞI YAPILAN TURİSTİK PARKIN AÇILIŞINDAN GÜNÜMÜZE KADAR GEÇEN SÜREÇTE PARKIN DOĞAL YAPISI VE MÜŞTEMİLATI BOZULUP ESKİMİŞTİR. BU NEDENLE PARK SAHASI PEYZAJ MİMARİ ESTETİĞİNE UYGUN OLARAK YENİDEN DÜZENLENMİŞ VE PARKLAR İÇİN ÜRETİLEN YENİ MALZEME VE YAPITLARLA DONATILARAK PARKIN YENİLENMESİ SAĞLANMIŞTIR.

YENİLENEN TURİSTİK PARKIN 17 HAZİRAN 2012 TARİHİNDE YAPILAN AÇILIŞINA ELAZIĞ VALİSİ SAYIN MUAMMER EROL, ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ AV. ŞUAY ALPAY, ESKİ BOLU VALİSİ VE ÇALIŞMA SOSYAL GÜVENLİK MÜSTEŞARI ENİS YETER, KÜLTÜR VE TURİZM İL MÜDÜRÜ TAHSİN ÖZTÜRK, İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİ NAZİF BİLGİNOĞLU VE ÇOK SAYIDA ELAZIĞ VE CİVAR KÖYLERDEN GELEN DAVETLİ MİSAFİRLERİMİZ, BASIN VE TELEVİZYON KANALLARI İLE KÖYLÜLERİMİZDEN OLUŞAN BÜYÜK BİR KALABALIK KATILMIŞTIR.

VAKFIN KURULUŞUNDAN ÖNCE 1987-1988 YILLARINDA YAPILAN İŞLER:

 • ÇOBAN EVİ (ON YILDIR KÖYDE HAYVAN BESLENMEDİĞİ İÇİN BAŞKA İŞLERDE KULLANILMAKTADIR.)
 • ELEKTİRİKLİ DEĞİRMEN (ŞU ANDA CEP TELEFONU BAZ İSTASYONU OLARAK KULLANILMAKTADIR.)
 • TURİSTİK PARKIN İNŞAAT VE DONATIMININ YAPILMASI.
 • BU İŞLERİN YAPIMI İÇİN YAPILAN HARCAMALAR HÜKMÜ PEKER – CEVAT PEKER  VE ERHAN PEKER TARAFINDAN KARŞILANMIŞTIR.

VAKFIN KURULUŞU OLAN 24 EKİM 1988 TARİHİNDEN GÜNÜMÜZE KADAR YAPILAN İNŞAAT–EĞİTİM-KÜLTÜR-SPOR VE ÇEVRE KONULARINDA YAPILAN İŞLER:

           İNŞAAT İŞLERİ:

         KÖYDE ACİL SORUN HALİNE GELEN İÇME SUYU SORUNUNUNÇÖZÜMÜ: SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN RAHMETLİ İSMAİL YILMAZ VE YEĞENİ MUSTAFA YABANERİ’NİN MÜSAADELERİYLE SAHİP OLDUKLARI TARLADAN ÇIKAN SUYUN GETİRİLMESİ SAĞLANMIŞTIR. GETİRİLEN BU SU, ÇOK KİREÇLİ OLDUĞU İÇİN YETERLİ OLMAMIŞTIR. BİLAHARE YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ SUAT TUNÇER KÖYÜN KABA AĞAÇ MEVKİİNDEN ÇIKARILAN SUYUN GETİRİLMESİ İLE İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜLMÜŞTÜR. KABA AĞAÇTAN SUYUN GETİRİLMESİ İÇİN YAPILAN SU YOLU KAZI İŞİ ÇALIŞMALARINA KAZMA KÜREKLERİYLE BÜTÜN KÖYLÜLERİMİZ KATILMIŞTIR. SUAT TUNCER’İN YAPTIĞI BU ORGANİZASYON İLE KÖYÜMÜZÜN GEÇMİŞİNDE VAR OLAN İMECE KÜLTÜRÜ YAŞANMIŞTIR. BÖYLECE GETİRİLEN SU, YENİ YAPTIRILAN SU DEPOSUNA AKITILARAK SU SORUNU ÇÖZÜLMÜŞTÜR. BU İŞ İÇİN HARCANAN PARA MAHALLİ İDARELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE MUHTARLIK ADINA YAPTIĞIM MÜRACAAT NETİCESİ MUHTARLIĞA TAHSİS EDİLEN 2.000 TL ÖDENEK VE TARAFIMDAN ÖDENEN 900 TL. KATKI İLE YAPILMIŞTIR.

  AŞAĞI MEZARLIĞIN ONARIMI ( ETRAFININ TEL ÖRGÜ İLE ÇEVRİLMESİ) İŞİ :BU İŞİN YAPILMASI O TARİHTE VAKIF BAŞKAN YARDIMCISI OLAN ŞEVKİ GÜLAYDIN TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR.

  AŞAĞI MEZARLIĞA İÇME SUYU GÖTÜRÜLMESİ İŞİ:

 • SAYIN ERHAN PEKER TARAFINDAN 2.000 TL. VE SAYIN HÜKMÜ PEKER TARAFINDAN 1.000 TL. KATKI SAĞLANMIŞTIR.
 • KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE YAPTIĞIM MÜRACAAT VE GÖRÜŞMELER SONUCU KÖYÜMÜZ VE İBOLAR KÖYÜ ARASINDAKİ AŞAĞI DERE OTOMOBİL YOLUNUN YAPILMASI SAĞLANMIŞTIR.

          VAKIF VE MUHTARLIK HİZMET BİNASININ YAPILMASI İŞİ:

 • BU İŞ MAHALLİ İDARELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE YAPTIĞIM PROJELİ MÜRACAAT NETİCESİ KÖY MUHTARLIĞINA TAHSİS EDİLEN 3.000 TL VE HÜKMÜ PEKER İNŞAAT A.Ş. TARAFINDAN VERİLEN 9.000 TL’LİK KATKIYLA YAPILMIŞTIR.
 • PTT ACENTA BİNASININ ONARIMI VE TELEFON SANTRALİNİN KURULMASI İLE DOLDURULAMAYAN ABONELER İÇİN GEREKLİ ÖDEMELER TARAFIMDAN YAPILMIŞTIR.
 • OTOPARK YAPIMI, OTOPARKIN PARKE DÖŞEMESİ VE OTOPARKTAN PARKA GİDEN YOLUN YAPIMI VE PARKE DÖŞEMESİ İŞLERİ İLE PARKIN PİKNİK SAHASININ YAPIMI VE PARKE DÖŞEME İŞLERİ YAPILMIŞTIR.
 • KÖYÜN DIŞINDAKİ RAMPADA KAZALARIN ÖNLENMESİ İÇİN MUHTARLIK TARAFINDAN YAPTIRILAN TAŞ DUVARIN YAPIMI İŞİNE TARAFIMDAN 5.000 TL. KATKI YAPILMIŞTIR.

PARKIN DONATIMI :

 • ÇOCUK BAHÇESİ KAMELYALARI, MASA VE SANDALYELER, GÜNEŞLİK ŞEMSİYELERİ, IŞIKLANDIRMA, BİR MİKTAR ÇİÇEKLENDİRME İLE ÇEŞİTLİ AĞAÇ TÜRLERİ VE MAVİ SELVİ DİKİMİ YAPILMIŞTIR.
 • BU İŞLERİN YAPIM İŞİ VAKIF BAŞKAN YARDIMCISI SUAT TUNCER, YÖNETİM KURULU ÜYESİ VAHDETTİN OKÇU VE YILMAZ OBUZ, DONATIM İŞLERİNİN ALIMI, NAKLİ VE UYGULAMASI İÇİN GEREKLİ LOJİSTİK DESTEĞİ SAĞLAYAN VEHBİ ÖZELER’İN BAŞARILI ÇALIŞMALARI İLE YAPILMIŞTIR. AÇILIŞ TÖRENİ İÇİN HAZIRLANAN DAVETİYENİN TANZİM VE TASARIM İŞİ ÖNERİLERİM DOĞRULTUSUNDA HÜSEYİN GAZİ TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. YAPTIKLARI BU BAŞARILI ÇALIŞMALAR İÇİN KENDİLERİNE TAKDİRLERİMİ VE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.
 • KÖYE YAPTIKLARI HİZMETLERLE İZ BIRAKAN SAYIN BÜYÜĞÜMÜZ; RAHMETLİ NAZMİ TOKER, HÜKMÜ PEKER  VE FEVZİ TÜRKERİ ADINA HATIRA ORMANI YAPILMIŞTIR. ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILAN BU İŞİN ORGANİZASYONU, VAKIF BAŞKAN YARDIMCISI SUAT TUNÇER TARAFINDAN ORGANİZE EDİLMİŞTİR.

SPOR FAALİYETLERİ :

 • FUTBOL, BASKETBOL, VOLEYBOL SAHALARI İLE YÜRÜYÜŞ YOLLARI AYRICA SEYİR İÇİN OTURMA BANKLARI YAPILMIŞTIR. AYDINLAR KÖYÜ VE HIDIR BABA KÖYÜ GENÇLERİ ARASINDA FUTBOL MAÇI MÜSABAKASI DÜZENLENMİŞTİR. SPOR FAALİYETLERİ İLE İLGİLİ OLARAK YAPILAN BÜTÜN FAALİYETLER UZUN SÜRE VAKIF BAŞKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTEN RAHMETLİ SPOR ÖĞRETMENİ NURHAN ERGÜDER TARAFINDAN ORGANİZE EDİLMİŞTİR.

KÜLTÜR FAALİYETLERİ:

 • KÖY GENÇLERİ ARASINDA KÖYE AİT KONULARDA KOMPOZİSYON YARIŞMASI YAPILMIŞ VE DERECE ALANLARA PARA ÖDÜLÜ VERİLMİŞTİR.
 • HÜSEYİN GAZİ BEYİN KATKILARIYLA GENÇLERİMİZ TARAFINDAN ELAZIĞ FOLKLÖRÜ İÇERİKLİ MÜZİK EĞLENCE PROGRAMLARI DÜZENLENMİŞTİR.
 • ATALARIMIZIN EVLENİRKEN DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE YAPILAN ÇEŞİTLİ OYUN HAVALARI İLE OYNANAN OYUNLAR, SÖYLENEN TÜRKÜ VE MANİLER EŞLİĞİNDE KÖYLÜLERE YEMEK İKRAMI YAPILMIŞ VE GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK İÇİN DÜĞÜN VE SÜNNET DÜĞÜNÜ ŞENLİKLERİ GÖSTERİSİ DÜZENLENMİŞTİR. BU GÖSTERİLER, SUAT TUNÇER İLE HÜSEYİN GAZİ’NİN ORGANİZESİ VE KÖY GENÇLERİNİN KATILIMIYLA YAPILMIŞTIR.
 • KÖYÜMÜZ VE YAKIN ÇEVRESİNDEN OLAN ÜNİVERSİTEDE OKUYAN GENÇLERE AYDA 75 TL İLE 100 TL BURS VERİLMEKTEDİR. VAKFIN KURULUŞU OLAN 1988 YILINDAN BERİ BURS VERİLMEYE BAŞLANMIŞ VE HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. KURULUŞTAN GÜNÜMÜZE KADAR TOPLAM 60 ÖĞRENCİYE BURS VERİLMİŞ OLUP, HALEN 26 ÖĞRENCİYE BURS VERİLMEKTEDİR.
 • ÖZEN PEKER VE NURAN ERDÜDER, GÜL TÜRKERİ TARAFINDAN VAKFIN TANITIMI VE VAKFA GELİR SAĞLAMAK AMACIYLA ANKARA’ DA KERMES DÜZENLENMİŞTİR.
 • AYDINLAR KÖYÜ İLE HAL KÖYÜ GENÇLERİ VE YETİŞKİNLERİ ARASINDA YEŞİLİ KORUMA VE İMECE KÜLTÜRÜ KONULU AÇIK OTURUM ELAZIĞ VALİSİ SAYIN MUHARREM GÖKTAYOĞLU’NUN KATILIMI İLE ELAZIĞ FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ YÖNETİMİNDE YAPILMIŞTIR.
 • BEN VE GÖREVLENDİRDİĞİM ŞEVKİ GÜLAYDIN, EDİBE ERGÜDER VE BEYTİ HAS’TAN OLUŞAN EKİP KÖYLÜLERİMİZİN ÖZGEÇMİŞLERİNİ GELECEK KUŞAKLARA TAŞIMAK İÇİN VİDEO KAYDI İLE ROPÖRTAJ YAPILMIŞTIR.

           ÇEVREYİ KORUMA KONULARINDA YAPILAN İŞLER:

              TAŞIMALI ÇÖP SİSTEMİ: HER EVİN ÖNÜNE BİR ADET TEKERLEKLİ, KAPAKLI ÇÖP KONTEYNIRI KONULMUŞTUR. ÇÖPLER ÇÖP TORBALARINA KONULUP KONTEYNIRLARA KONULMAKTA VE HAFTANIN İKİ VEYA ÜÇ GÜNÜ ÇÖP ARACIYLA TOPLANIP 3 KM MESAFEDEKİ KURUDERE DE AÇILAN ÇUKURLARA DÖKÜLMEKTEDİR. KURULAN BU SİSTEMİN İŞLETİLMESİ MUHTARLIK EMRİNE VERİLMİŞTİR. SENELİK HER ÜYEDEN ALINAN 50 TL.’LİK AİDAT İLE SİSTEM İŞLETİLMEKTEDİR. AYRICA BAHAR AYLARINDA BAHÇELERDE OLUŞAN YABANİ OTLARIN BİÇİLMESİ İÇİN MAZOTLU BİÇME MAKİNASI ALINMIŞTIR. OTLAR BİÇİLEREK SİNEK OLUŞMASI ÖNLENMEKTEDİR.

DİĞER İŞLER İÇİN YAPILAN AÇILIŞ TÖRENLERİ:

 • 16 HAZİRAN 1988 TARİHİNDE AYDINLAR KÖYÜ TURİSTİK PARKIN AÇILIŞI YAPILMIŞTIR.
 • ELAZIĞ VALİSİ SAYIN LÜTFULLAH BİLGİN TARAFINDAN 1999 YILINDA OTOPARK SAHASI İLE MUHTARLIK, VAKIF VE TOPLANTI SALONUNDAN OLUŞAN BİNANIN AÇILIŞI YAPILMIŞTIR.
 • ELAZIĞ VALİSİ SAYIN MUAMMER MUŞMAL TARAFINDAN 2006 YILINDA ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ VE VAKFIMIZIN KATKILARIYLA, SAYIN NAZMİ TOKER, SAYIN ORGENERAL FEYZİ TÜRKERİ VE SAYIN HÜKMÜ PEKER ADINA OLUŞTURULAN ORMANLARIN VE ATATÜRK BÜSTÜNÜN AÇILIŞI YAPILMIŞTIR.

     MUHTARLIK İÇİN MAHALLİ İDARELER MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN VE YAZI İÇERİSİNDE AÇIKLANAN YARDIMLAR DIŞINDA YAPILAN İŞLER İÇİN BÜTÜN HARCAMALAR TARAFIMDAN YAPILMIŞTIR. VAKFIMIZIN HERHANGİ BİR KURULUŞ VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISTAN GELİRİ YOKTUR.

          TEŞEKKÜRLER:

      TURİSTİK PARKIN YAPILMASI İÇİN BAHÇESİNİ VEREN TOKER AİLESİNE, AHMET ÜZELER’E, YUNUS UYGUR’A, MUSTAFA TÜRKER’E, CAHİT KÖKSAL’A, HASAN ERTAN VE KARDEŞLERİNE VE ESKİ SU DEĞİRMENİ SAHASINDA HİSSESİ OLANLARA…

     TURİSTİK PARKIN YAPILMASI VE YÖNETİLMESİNDE EMEĞİ GEÇEN; İBRAHİM ÖZELER, MERHUM KAMİL ATAÇ, MUSTAFA TÜRKERİ, MERHUM NURHAN ERDÜDER, HIDIR ÖZDEMİR, EDİP ERGÜDER, ÖZEN PEKER, NURAN ERGÜDER, NESRİN ÇAKMAK,GÜL TÜRKERİ, ERDAL ÇAKMAK, SELAMİ ÇALIK, ŞEVKİ GÜLAYDIN, METİN ORHAN, HÜSEYİN ORHAN, SUAT TUNÇER, VAHDETTİN OKÇU, YILMAZ OBUZ VE VEHBİ ÖZELER’E…..

PARKIN İŞLETİLMESİ İŞİNİ YAPAN MERHUM MUSTAFA YABANERİ, MUSTAFA OKÇU, ŞEREF PEKER, KÜRŞAT ŞAN VE YAPILANLARA İLGİ GÖSTEREN BÜTÜN KÖYLÜLERİMİZE SEVGİ, SAYGI VE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.

       12 HAZİRAN 1988’DE AÇILIŞI YAPILAN AYDINLAR KÖYÜ TURİSTİK PARKI 24 SENELİK SÜREÇTE ELAZIĞ HALKINA VE DIŞARIDAN GELEN BÜTÜN MİSAFİRLERİMİZE GÜNÜ BİRLİK PİKNİK VE MESİRE YERİ OLARAK HİZMET VERMİŞTİR. VERİLEN BU HİZMETLERİN GELECEKTE DE SAĞLIKLI VE HUZURLU OLARAK DEVAMINI UMUT VE TEMENNİ EDER, SAYGILARIMI SUNARIM.

                                                                        

                                                                                                                                                                               Hükmü PEKER

      

 

 


Copyright © 2013 - Aydınlar Köyü Vakfı